;

Aktualna sytuacja na rynku nieruchomości – co przyniesie 2022 rok?

  • Data dodania: 13.01.2022
  • Autor wpisu: Alfa Home
Epidemia COVID-19 z pewnością odcisnęła piętno na światowej gospodarce. Jak wpłynęło to na rynek nieruchomości? Czy aktualna sytuacja na polskim rynku znacznie różni się od tej z poprzednich lat? Jakie zmiany przyniesie nadchodzący rok? Odpowiadamy.

Rekordy na polskim rynku

Początek epidemii koronawirusa był okresem niezwykle trudnym dla każdej branży w Polsce. Nie inaczej było na rynku nieruchomości, który spotkał się ze znacznym spadkiem popytu, a także z licznymi obostrzeniami, które szczególnie uderzyły w osoby zainteresowane zakupem, sprzedażą czy wynajmem nieruchomości w tym czasie.

Ograniczona możliwość kontaktu, a także zaostrzone warunki kredytowe spowodowały, że liczba dokonywanych transakcji drastycznie spadła. Kolejne miesiące odmrażania gospodarki oraz szybkiej adaptacji rynku do obecnej sytuacji epidemiologicznej przyniosły poprawę oraz stabilizację.

Jednocześnie, przez cały ten czas nie zatrzymywała się branża budowlana, która realizowała rozpoczęte projekty i tylko w 2020 roku oddała ponad 222 tysiące mieszkań w Polsce. Był to drugi rok z rzędu, gdy liczba ta przekroczyła próg 200 tysięcy, wcześniej miało to miejsce dopiero w 1980 r.

Nowe trendy na rynku nieruchomości - prognozy

Aktualna sytuacja na rynku nieruchomości jest o wiele bardziej stabilna niż podczas pierwszej fali koronawirusa. Powrócił duży popyt na nieruchomości, czego wynikiem jest dostosowanie się rynku do obowiązujących nowych trendów.

Co zmieniło się w tym zakresie? Przede wszystkim preferencje Klientów. Odnotowano znaczny wzrost zainteresowania nieruchomościami z dostępem do terenów zielonych. Mowa tu zarówno o mieszkaniach i domach z ogródkiem czy dużym tarasem, a także o lokalach położonych w pobliżu parków i lasów, które mają zapewniać bliskość natury.

Spadło również zainteresowanie wynajmem nieruchomości, które głównie dotyczyło dużych miast - to wynik zawieszenia działalności uczelni w trybie stacjonarnym oraz pracy zdalnej przedsiębiorstw. Szczególnie dotkliwa ma być transformacja dla rynku najmu krótkoterminowego, który wciąż walczy z ograniczeniami podróży oraz z silnym lobby hotelarskim.

Jakie ceny nieruchomości w 2022 roku?

Ceny nieruchomości to temat zawsze bardzo popularny, jednak szczególnie w okresie epidemii był on dogłębnie analizowany ze względu na duże wahania cen. Wiele osób liczyło również, że ze względu na spadek popytu oraz osłabienie sytuacji gospodarczej ceny nieruchomości spadną, jednak tak się ostatecznie nie stało.
Ceny za metr kwadratowy wciąż rosną i nie przewidywane są w tym zakresie zmiany. To rezultat spodziewanego ograniczenia podaży ze względu na większe trudności deweloperów w pozyskiwaniu nowych gruntów pod inwestycje.

Kolejnym czynnikiem, który ma przyczynić się do rosnących cen nieruchomości są nowe przepisy wymagające spełniania przez nowo powstałe nieruchomości wyższych norm energetycznych. Z kolei odmrażanie gospodarki i unormowanie się sytuacji epidemiologicznej przełoży się w 2022 roku na znaczny wzrost popytu i inwestycji na rynku nieruchomości, co tylko utrzyma trend w zakresie wzrostu cen nieruchomości w Polsce.

Materiał opracowany we współpracy z GetHome – portalem z ogłoszeniami domów, działek i mieszkań na sprzedaż.

Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce.