;

Ceny mieszkań w Polsce - co na nie wpływa?

  • Data dodania: 11.02.2022
Na rynku nieruchomości można zauważyć, że ceny mieszkań stale rosną, a wpływ na tę sytuację ma wiele różnych czynników. Kupno mieszkania czy domu to inwestycja, która pozwala zabezpieczyć środki finansowe, a także ułatwia łatwy zysk. Rynek mieszkaniowy w Polsce rozwija się bardzo dynamicznie i to mimo pandemii koronawirusa, która wyhamowała wiele innych gałęzi przemysłu i dziedzin życia. Mało tego, można zauważyć, że popyt na mieszkania stale rośnie, a tych brakuje, co przekłada się na wyższe ceny.

Jaki jest przeciętny koszt mkw. w Polsce?
W Polsce wysokość zarobków rośnie w stałym tempie. To przekłada się między innymi na to, że rosną ceny innych rzeczy, w tym także nieruchomości. W samym 2021 roku skok cen za metr kwadratowy wynosił kilkanaście procent w stosunku do roku poprzedniego.

Średnia cena za metr kwadratowy mieszkania na sprzedaż w Warszawie wynosi aktualnie 12 069 zł.

Co wpływa na ceny mieszkań?
Ceny mieszkań w Polsce kształtują rynkowe standardy. Większość sprzedawców wstępną cenę określa na podstawie ofert z okolicy. Można jednak wymienić kilka czynników, które mają wpływ na ceny mieszkań. Wśród nich wymienia się:

Lokalizację - dla wielu inwestorów jest to najważniejszy czynnik, który jako pierwszy jest brany pod uwagę podczas zakupu nieruchomości. Szczególnie duże znaczenie ma ona w większych miastach, gdzie istotny wpływ na decyzję ma dzielnica, w której usytuowany jest lokal. Największym zainteresowaniem cieszą się mieszkania w dzielnicach willowych i w samym centrum.

Rodzaj budownictwa - kamienice od wielu lat cieszą się niesłabnącą popularnością, ponieważ najczęściej znajdują się w centrach miast. Natomiast na drugim biegunie znajdują się bloki mieszkalne z tak zwanej wielkiej płyty. Dużym zainteresowaniem cieszy się także nowe budownictwo, w szczególności mieszkania od dewelopera na zamkniętych osiedlach.

Wielkość mieszkania - w tym przypadku reguła jest znana - im większe mieszkanie, tym więcej trzeba za nie zapłacić. Warto jednak mieć świadomość, że coraz popularniejsze w ostatnich latach mikromieszkania nie są dobrą inwestycją w ostatecznym rozrachunku.

Kondygnację, na której się znajduje - mieszkanie usytuowane na wysokim piętrze oferuje lepsze widoki i nasłonecznienie, jednak niezbędny jest dostęp do windy. Nieruchomości położone na parterze są z kolei niżej wyceniane ze względu na mniejszą prywatność.

Nasłonecznienie - to bardzo istotny aspekt, który ma duży wpływ na cenę mieszkania - im mniejsze nasłonecznienie, tym niższa cena lokalu.

Czy można sprawdzić trafność wyceny mieszkania?
Jeśli zapadnie decyzja o zakupie mieszkania, a oferty na znanych portalach z nieruchomościami okażą się niezwykle interesujące, warto jednak ich cenę zweryfikować. Jak to zrobić? W sieci dostępnych jest mnóstwo darmowych kalkulatorów, które pozwolą sprawdzić, jak ma się cena nieruchomości do obecnie panujących standardów na rynku.

Warto podkreślić, że współpracując z doświadczonym pośrednikiem nieruchomości zyskujesz pewność, że oferty zostaną gruntowanie zweryfikowane i sprawdzone także pod względem cen.

Materiał opracowany we współpracy z portalem GetHome.

Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce.