;

5 najczęściej popełnianych błędów przy sprzedaży mieszkania

  • Data dodania: 12.04.2022
  • Autor wpisu: Alfa Home
Sprzedaż mieszkania to transakcja, która wymaga od właściciela nieruchomości wielu przygotowań. Niestety – łatwo przy tym o błędy, które mogą skutkować obniżeniem zainteresowania potencjalnych kupców, sprzedażą mieszkania za niższą kwotę czy konieczność długiego oczekiwania na ostatecznego nabywcę. Jakie błędy najczęściej popełniają osoby, które chcą sprzedać mieszkanie?

1. Błąd w wycenie – cena nieruchomości znacznie zawyżona lub zaniżona
Osoby, które zamierzają kupić mieszkanie i szukają nieruchomości o określonym metrażu zazwyczaj są w stanie podać średnie ceny mieszkań w danej dzielnicy (w zależności od rynku i stanu). Taki sam research jest zalecany także właścicielom nieruchomości, którzy planują ich sprzedaż.

Wyceny mieszkania zawsze należy dokonać po wcześniejszym przeanalizowaniu cen rynkowych. Niektórzy sprzedający tego jednak nie robią, w efekcie żądają za mieszkanie znacznie więcej niż konkurencja (mimo podobnego standardu, metrażu) lub znacznie mniej. Obie sytuacje skutecznie odstraszą potencjalnych nabywców. Znacząco zaniżona cena nieruchomości - względem konkurencji - może sugerować, że mieszkanie ma ukryte wady i w ten sposób wzbudzić podejrzliwość klientów.

2. Korzystanie z usług kilku pośredników sprzedaży nieruchomości
Większości sprzedającym zależy na jak najszybszym dokonaniu transakcji. Niektórzy w tym celu korzystają z usług kilku pośredników sprzedaży nieruchomości jednocześnie. To jednak może się źle skończyć – zwłaszcza, jeśli biura nieruchomości podadzą w przygotowanych ofertach inne ceny sprzedaży.

Kupujący, którzy zauważą, że to samo mieszkanie jest wystawiane w innej cenie w zależności od biura nieruchomości, mogą uznać ofertę za niewiarygodną. Z tego względu lepiej ograniczyć się do usług tylko jednego pośrednika.

3. Brak odpowiedniego przygotowania mieszkania do sprzedaży
Kolejnym, częstym błędem popełnianym przez sprzedających jest brak odpowiedniego przygotowania nieruchomości do sprzedaży. Nieodświeżone, nieposprzątane mieszkanie, w którym już na pierwszy rzut oka widać usterki i niedoróbki, odstraszy potencjalnych klientów.

4. Oferta, która niczym nie wyróżnia się na tle innych
Właściciele nieruchomości do sprzedaży doskonale znają jej zalety. Niestety często nie dbają o to, by wystarczająco je podkreślić w ofercie sprzedaży. Nierzadko podają jedynie kilka zdań, mało atrakcyjne zdjęcia i cenę nieruchomości.

Taka oferta nie będzie cieszyć się dużym zainteresowaniem ze strony potencjalnych Klientów. Z tego względu warto zadbać o dokładny opis, wymienienie wszystkich atutów nieruchomości, dokładne wskazanie lokalizacji oraz o zdjęcia, które faktycznie oddają potencjał nieruchomości.

5. Brak szczerości w rozmowie z potencjalnymi kupcami
Innym, często popełnianym błędem jest brak szczerości podczas rozmowy z osobami zainteresowanymi kupnem mieszkania. Niektórzy właściciele próbują ukryć wady nieruchomości – co jest praktyką nielegalną. W niektórych przypadkach może się to skończyć nawet koniecznością wypłaty zadośćuczynienia dla nabywcy mieszkania. Ponadto brak szczerości, niechęć do odpowiadania na niektóre pytania czy udzielanie wymijających odpowiedzi z pewnością wzbudzi podejrzenia.

Błędów popełnianych przez osoby sprzedające mieszkanie jest zresztą znacznie więcej - te wymienione wyżej są jednak najczęstsze i mogą skutecznie przeszkodzić w sprzedaży mieszkania.

Materiał opracowany we współpracy z GetHome – portalem z ogłoszeniami domów, działek i mieszkań na sprzedaż.

Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce.